• Taş Baskı Soğuk Sıkım Natürel Sızma Zeytinyağı 5 L
Taş Baskı Soğuk Sıkım Natürel Sızma Zeytinyağı 5 L
Ürün Kodu : AHZTB002       Yorumlar (0)      Yorum Ekle
Marka :  AYVALIKHAN
199.00 TL   175.12 TL   Kdv Dahil
Ücretsiz Kargo
YENİ HASAT
-
+

Taş Baskı Soğuk Sıkım Natürel Sızma Zeytinyağı


Zeytinyağlarımız Yeni Sezonda Sıkılmıştır

Ayvalık - Gömeç - Burhaniye bölgesinde bulunan bahçelerimizden Aralık ayında Ayvalık yağlık cinsi zeytinlerimiz siyah iken özenle toplanır. Delikli 25 kg alan kasalara konur ve bekletilmeden aynı gün içerisinde Taş Baskı Zeytinyağı Değirmenine götürülür ve sıkıma alınır.

Eski tip üretim metodu olan Taş Baskı Zeytinyağı zeytinin, taş değirmenlerde ezilerek çıkartılmasıdır. Üretim sürecinde hiçbir katkı maddesine yer verilmez. Taş baskı zeytinyağı, uzun ve zahmetli bir süreç sonrasında üretilir.

Yıkama ve yaprak ayırma işlemlerinin ardından, Kendi ekseni etrafında dönen granit değirmen taşları zeytini çekirdekleri ile birlikte 45 dakika boyunca ezer; hamur haline getirir. Hamur haline gelen zeytin daha sonra özel gözenekli torbalar içerisine konulur. Üst üste konulan torbalar baskı bölümünde preslenir. Bu sıkıştırma esnasında torbalardan taş baskı zeytinyağı yavaş yavaş sızarak alttaki haznede birikir. Yaklaşık 1 saat sonrasında ortaya çıkan yağ öz kütle farkı ile ayrılır ve zeytinyağı üst kısımda kalır. Pamuk filtreden geçirilen zeytinyağı, posasından arınıp, sofralarınızda bulunmak için hazırdır.


Sabah kahvaltılarında çiğ olarak tüketilmesi, salata ve mezelerde kullanabileceğiniz çok değerli bir zeytinyağıdır.

Zeytinyağlarımızın ön analizleri kendi fabrikamızda yapılır ve çelik krom tanklarda depolanır. Krom tanklarımızın bulunduğu alan ayrıca iklimlendirme yapılarak 18 °C- 22 °C derecede tutulmaktadır.

Afiyetle Tüketin

 


UYARI VE KULLANIM KOŞULLARI

Tüketim süresi, dolum tarihinden itibaren. Kalitesini koruyarak 24 aydır.

6 °C'nin altında donması ve çözüldüğünde kalitesinin bozulmaması bu zeytinyağının katkı maddesi içermediğinin en önemli ispatıdır.

Güneş görmeyen, karanlık ve serin bir ortamda saklayınız.

Hava ile uzun süreli temas etmesini engelleyiniz.

Yakınında sabun, dezenfektan veya bir kimyasal madde olmasına izin vermeyiniz, zeytinyağı kokuyu çok çabuk üzerine çeker ve yağ kalitesi bozulur.


ZEYTİNYAĞININ FAYDALARI NELERDİR

Kandaki kolesterol miktarını kontrol ederek damar tıkanıklığını önlemeye yardımcı olmaktadır. Kalp ve damar sağlığımıza olumlu etkisi bununla sınırlı değildir. Kötü kolesterol LDL?yi azaltırken, iyi kolesterol HDL'yi artırır.

Zeytinyağı, tansiyonun kontrol altında tutulmasında da önemli bir rol oynamaktadır.

Kan şekeri seviyesinin düşmesine yardım eder.

Çocuk gelişiminde hayati önem taşıyan yağ asitlerini, Anne Sütüne eş miktarda içerir. Söz konusu yağ asitleri, çocukların kemiklerini güçlendirir. Anne karnında ve doğumdan sonra bebeğin beyninin olduğu kadar, genel olarak sinir sisteminin gelişimini de desteklediğinden, gebe ve emziren annelere özellikle yararlıdır.

Önemli kanser ilacı köpek balığı kıkırdağıdır. Köpekbalığındaki sgualene adlı madde sızma zeytinyağında bol miktarda bulunur Günde 100 cl. Zeytinyağı tüketimiyle köpekbalığı kıkırdağından alınacak kadar sgualene alınır. Zeytinyağı kanser riskini % 50'ye yakın azaltmaktadır.

Zeytinyağı hücreleri korur. Zeytinyağının içinde bulunan Oleiprine adlı madde sayesinde kansere karşı hücreleri korur. Cilt ve sac kalitesini arttırır.

Yaşlanmanın, hem genel olarak doku ve organlar, hem de beyin fonksiyonları üzerinde ki etkilerini geciktirmektedir

Gastrit ve ülsere karşı koruma sağlar. Mide asitini azaltır. Hazmı en kolay olduğundan besinlerin bağırsaklar tarafından çok daha iyi emilmesini sağlayarak bağırsakların çalışmasını düzenler. Bağırsaklardan yiyecek geçişini kolaylaştırmak suretiyle kabızlığa engel olur.

Safra kesesinin safra taşı oluşum riskini azaltır, hazmı kolaylaştırır. Dalakta taş oluşumunu önler. Sarılığa ve karaciğer sancılarına iyi gelir.

Merhem olarak da kullanılan zeytinyağı; tahrişin neden olduğu acı ile yanmayı giderici ve yumuşatıcı özellikte ve dokuların yaralanmalarında enfeksiyonlara karşı faydalıdır.

Sabah kahvaltıdan önce 1 veya 2 çorba kaşığı zeytinyağı biraz suyla karıştırılıp içilirse basit kronik kabızlığa iyi gelir. Basur şikâyetlerini giderir.

Ağrı, romatizma, burkulma ve adale incelmelerinde; zeytinyağı sürülür.

Toplam 0 yorum yapıldı


Yorum yaptığınız teşekkür ederiz. Yorumunuz icelendikten sonra yayınlanacaktır.
Sizde yorum yapın
Doğrulama Kodu
BENZER ÜRÜNLER
E-Bülten